Nemtom
Az Éghajlatpolitika és előadóművészetek elnevezésű digitális találkozón elhangzott, hogyan segíthet a történetmesélés a példamutatásban: „Az előadások meg tudják mutatni a nézőnek azt, hogy a változás (a környezet védelméért) már elkezdődött, mert léteznek olyan emberek, akik képesek voltak változtatni saját életükön. Az erős, jól felépített, a közösségi szellemre ható történetek a tudományos álláspontot is képesek közelebb vinni a nézőhöz, és érthetővé, átláthatóbbá fordítják az (öko)szisztémák kusza, komplex viszonyrendszerét.
A Csíki Játékszínben Sándor Anna 2019-es kezdeményezése óta már többen is leszoktak az egyszer használatos sminklemosó használatáról, helyettük mosható textilkorongokat alkalmaznak. A népszerű nagy színészek nyílt felelősségvállalásáról és a színházak által kezdeményezett párbeszédeket is folytatnak a témával kapcsolatban. Illetve a városi színházak olykor segítséget kérnek a kellékgyűjtéshez, megspórolva ezzel a gyártást és az azzal járó költségeket és hulladékot.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának munkatársai nyilvános folyótisztítási akcióban vettek részt, a Radnóti Színház legújabb kiadványa pedig környezetvédelmi okokból csak digitális formátumban jelent meg.
Papp Endre (a Zöld Színház Projekt vezetője) világossá teszi, hogy a Zöld Színház Projekt nem hivatott szembemenni a művészeti víziókkal, csupán arra tesz javaslatot, hogy az adott díszletelemet és kelléket honnan szerezzék be.
A színházat alkotó, újrahasznosított papírból álló bálák elsősorban régi magazinokból, újságokból és irodai hulladékokból készülnek. A színház teteje egy használt cirkuszi sátor újrahasznosításával alakítanak ki, melyet bambusszal feszítenek ki. A sátor tetején elhelyezett nyílásnak köszönhetően pedig mesterséges színpadi világításra sincs szükség, a természetes fény elég a nappali előadásokhoz.
PItyer Viktória Krisztina
2022. April 19. - 13:04